| |

През 2025 продължаваме да търсим решение на спора за дисбаланса между половете при заемане на лидерски позиции в политиката и икономиката

ekranna snimka 2025 01 05 165321

 

2025 идва с влизащи в сила нови правила на ЕС за подобряване на баланса между половете. Още през 2012г. Комисията предлага Директива за равновесието между половете в управителните съвети на дружествата. Споровете в Европейския парламент и Съвета продължават десет години и приключват със споразумение през 2022г.

На 28 декември 2024г. изтича крайният срок за транспониране на директивата и през 2025г. във всички държави-членки в сила влизат новите правила на ЕС за подобряване на баланса между половете в корпоративните управителни съвети. Отчита се, че присъствието на жените се е увеличило при компаниите със задължителни квоти за пола през 2024г. В националното си законодателство държавите трябва да включат неутрални по пол критерии при процедури за избор на директори, за да няма дисбаланс между половете. Отчита се, че в ЕС жените все още нямат пълен достъп до споделянето на властта и вземането на решения в политическия и икономическия живот на обществото. През 2021г. в най-големите регистрирани компании жените са само 8,5% от председателите. Постигането на равенство изисква премахване разликата в заплащането на мъжете и жените. В т.нар. „женски“ професионални сектори заплащането е по-ниско (например учителите и медицинските сестри), което води до по-лош имидж в обществото. Това е т. нар. феномен „стъклен таван“, който спира кариерата на жените и при заемане на лидерски позиции в политиката и икономиката.

Предвиждат се санкции при компании, които не спазват Директивата, а Комисията може да започне процедури за нарушение срещу държави-членки, които не са транспонирали правилно директивата. Припомняме, че има четири основни вида нарушения на правото на ЕС: липса на уведомяване, несъответствие, нарушение на договорите и неправилно прилагане.

Равенството между половете се подкрепя от гражданите на ЕС. 60% от завършилите висше образование в ЕС са жени. Въпреки това се отчита, че жените недостатъчно са представени при вземането на решения на пазара на труда. Предвижда се Комисията да приеме Пътна карта за правата на жените, която да допринесе за укрепване на правата им при заемане на лидерски позиции и кариерно развитие. Важно е структурата на обществото да бъде правилно отразена при вземане на политически и икономически решения.

 

Подобни статии