| |

Две съвпадения или две доказателства, че проклятието на Тимур хан е истинско?

„Моите врагове винаги са били сътворителите на своето падение.“ Тимур хан (1336-1405)

Тимур хан

„Когато възкръсна от мъртвите, светът ще потрепери.“

„Който безпокои моята гробница, ще отприщи нашественик, по-страшен от мен.“

Тимур хан (1336-1405) управлява от 1370 до 1405г. Тимуридската империя. Самият Тимур е спорна личност. Известна е репликата му: „Моите врагове винаги са били сътворителите на своето падение.“ Облича се като ислямски военачалник. Войните, които води, имат за цел да възстановят Монголската империя, но победата му над ислямизираната Златна орда се отразява зле на мюсюлманските държави. Макар че е жесток завоевател, той е покровител на изкуствата.

Тимур произхожда от монголския род на барласите. Това племе се състои от останки от ордите на Чингиз хан. Бащата е мюсюлманин. Понеже не е от рода на чингизидите, Тимур не може да носи титлата Велик хан, но се именува емир. По-късно се сродява с рода на чингизидите. Прозвището му е Тимур Куция. През 1362г. Тимур е ранен в битка в десния крак, поради което остава куц. Тимур има 18 жени и 21 наложници. През 1370 Тимур е избран за Върховен емир на Туран. За своя столица той избира Самарканд.

Следват 35 години на непрекъснати войни и завоевания. Проявява милост към градовете, които се предават без съпротива. При съпротива обаче устройва брутални кланета. В град Исфахан например през 1387г. са заклани 70 000 души и издига 28 кули, всяка от които се състояла от 1 500 глави. 1402г. побеждава Османската армия и взема в плен султан Баязид и малолетния му син Мехмед. През 1404г. събира армия от 200 000 души, за да предприеме поход срещу Китай, но януари 1405г. се разболява и умира в град Отрар.

Днес за Узбекистан той е национален герой, а паметникът му е издигнат на централно място в Ташкент.

Гробницата

Тимур умира на 15 февруари 1405г., тялото е балсамирано и поставено в гробницата от неговия внук – Халил султан. Погребан е в Гур-Амир, Самарканд, Узбекистан. Строежът на гробницата е започнат през 1403г по инициатива на Тимур. Това е истински шедьовър на персийската архитектура. Гробницата е известна като мавзолея Гур Емир. На персийски Гур-Емир означава гробницата на краля. Там са погребани също неговите синове и внуци, а мавзолеят се превръща в семейна крипта.

Първо съвпадение или доказателство

Според легендата над гробницата на Тимур има проклятие и то може да бъде открито в предупредителните надписи на нея. Те са два:

„Когато възкръсна от мъртвите, светът ще потрепери.“

„Който безпокои моята гробница, ще отприщи нашественик, по-страшен от мен.“

Съветските учени решават да отворят гробницата, а хората от Самарканд ги предупреждават, че тя не трябва да се отваря, защото над тези, които я отворят, ще надвисне проклятие. За учените обаче всичко това е легенда. След отварянето на гробницата останките са изследвани от Михаил Герасимов. Ръстът на Тимур според тези изследвания е 172 см. Погребан е на 69 години. Казват, че за разлика от мюсюлманите той запазва плитките на косата си според монголския обичай, но при отваряне на гробницата се установява, че Тимур няма плитки. Цветът на косата му е рижо-червен.

20 юни 1941г. По заповед на Сталин гробницата на Тимур хан е отворена, а тленните останки са пренесени в Ленинград. Два дни след отваряне на гроба Германия напада СССР. Това странно съвпадение ли е, или над Русия се изправя нашественик, който е по-страшен от Тимур хан и от когото светът ще потрепери?

Второ съвпадение или доказателство

Когато немските войски навлизат все по-дълбоко на руска територия, руснаците си припомнят легендата за проклятието на Тимур хан. Те връщат останките обратно в гробницата. Съответно тогава е спряно и германското настъпление. Вдигнато ли е проклятието? Смята се, че Сталин е повярвал в проклятието, и е наредил Тимур да бъде погребан отново. С пълни ислямски погребални ритуали той е погребан на 20 декември 1942г. – месец преди победата при Сталинград. Върнат е покоят на мъртвия хан и е спрян нашественикът. И това ли е странно съвпадение?

Две съвпадения или две доказателства за проклятието са тези факти? Въпросът остава спорен.

Подобни статии