| |

Fortnite отново блокирана в iOS: Apple и Epic Games подновяват конфликта

ekranna snimka 2025 06 21 073631

 

През май 2025 г. Apple отново премахва популярната игра Fortnite от App Store както в Съединените щати, така и в Европейския съюз. Решението идва въпреки предишни сигнали за възможно помирение между технологичния гигант и разработчика Epic Games, чийто конфликт продължава вече няколко години.

Съдебната битка между двете компании започва през 2020 г., когато Epic въвежда собствена система за разплащане във Fortnite, заобикаляйки 30-процентовата комисиона на Apple. Това довежда до изключването на играта от App Store и стартира верига от съдебни процеси, които поставят под въпрос монополните практики и правилата на цифровите платформи.

Последното блокиране на Fortnite се случва въпреки новите регулации в ЕС, наложени от Закона за цифровите пазари (DMA), който задължава платформите да допускат алтернативни магазини и начини за плащане. Apple обаче аргументира решението си с нарушаване на политиките за сигурност и интегритет на екосистемата iOS от страна на Epic. Блокирането ще се отрази на приходите на Epic от мобилни играчи.

Epic Games обявява, че ще обжалва действията на Apple и обвинява компанията в „открита съпротива срещу европейското законодателство“. Междувременно милиони играчи остават без достъп до Fortnite през своите iOS устройства, което отново подчертава напрежението между свободата на потребителите и контрола на платформите.

 

Подобни статии