Откъде води началото си село Ново Кономлади?
Село Ново Кономлади води началото си от драматичните събития в началото на XX век, свързани с националните катастрофи и бежанските вълни след Балканските войни. То се намира в Югозападна България, в община Петрич, област Благоевград, и възниква като резултат от принудителното преселване на българско население от Егейска Македония.
По-голямата част от жителите на Ново Кономлади са потомци на бежанци от село Кономлади (днешното Макрохори) в Костурско. След Междусъюзническата война през 1913 г. този район остава в пределите на Гърция, което принуждава много български семейства да напуснат родните си места поради политическия натиск, несигурността и промените в националните граници.
Преселниците се установяват в Петричко, където създават ново селище, наречено Ново Кономлади – в памет на изгубеното старо родно място. Името на селото е символ на приемствеността между поколенията и на стремежа да се съхрани историческата памет, традициите и културната идентичност на бежанците от Костурско, въпреки принудителната раздяла с родината им.
На снимката е българска картичка, изобразяваща битката при при Люлебургас от балканските войни.
