Парейдолията – развито въображение или психоза
„Има неща, които мога да си представя и мога да нарисувам. Има неща, които мога да си представя, но не мога да нарисувам. Но има ли нещо, което мога да нарисувам, което не мога да си представя? Този въпрос много ме вълнува!“ Ищван Орос (роден на 24 октомври 1951г., Унгария)
Парейдолия
Парейдолията е способността на човешкия мозък да вижда познати образи в непознати обекти. Това е вид илюзия. Зад фигурите на заскреженото стъкло например може да разпознаем фигури и обекти, които въприемаме като реални изображения. Подреждането на облаците в небето може да приличат на фантастична картина в човешкото съзнание. Виждаме смислови модели, които всъщност не съществуват. Спорен е въпросът дали многото разкази за НЛО и срещи с чудовища не са всъщност парейдолия. Феноменът на практика е в основата на спорове от различни области в човешкото битие.
Парейдолията може да е признак на развито въображение, но може да е и стадий на психоза.
Развито въображение
В случайните предмети виждаме различни образи. Често хора заявяват, че са видели образите на светци или на Дева Мария върху жилищни сгради. Има такива, които твърдят, че виждат човешки лица, животни растения върху изображения на Луната, Марс и в Космоса.
Явлението Парейдолия всъщност е част от работата на художниците и дизайнерите. Ищван Орос (роден на 24 октомври 1951г.) е унгарски визуален артист (професор в Западния Унгарски Университет), чието творчество изглежда като сбор от парейдолии – загадки и фантазии. В гравюри с обикновени сцени например може отчетливо да се открои череп. С илюзиите творецът провокира интелекта на зрителите.
Парейдолия може да бъде открита в компютърните системи за разпознаване на лица, в цифровите фотоапарати, в промишления дизайн, при антропоморфизацията на някои продукти (например бутилката на Кока Кола, която напомня женско тяло). Човекоподобните роботи, според учените, се оказват неприятни за хората, вдъхват им страх и дискомфорт. Парейдолията по своеобразен начин присъства и при автомобилите, например при избора на марка (изображение на хищник и др.).
Психоза
Парейдолията е обект на изследване от психологията и определено оказва влияние върху еволюцията на човешкия род. Според някои учени парейдолията е била инструмент за древните хора, с нея те са описвали преживяванията си (със скални рисунки например). Този феномен е съдействал за човешката еволюция. По определен начин явлението е свързано с човешките инстинкти. Свързването на случайни предмети с познати обекти става на несъзнателно ниво.
При диагностициране на психично състояние на човек често се използва теста на Роршах. Научността на резултатите от него също е оспорвана. Методът се основава на цветни мастилени петна и начинът, по който изследваният субект ги възприема. Това дава възможност да се изследват личностните черти на всеки човек, както и емоционалното му състояние.
Парейдолията е психологически феномен. Според учените тя се наблюдава по-често при жените, отколкото при мъжете. Отчита се, че феноменът може да има религиозен подтекст. Установено е, че хората, вярващи в Бог, по-често виждат негови изображения или образи на светци в случайни предмети и явления (например в ландшафта).