|

Питагорова ли е питагоровата теорема?

ekranna snimka 2024 11 15 135103

 

Питагоровата теорема е сред най-прочутите открития, които се приписват на Питагор (VI – Vв. пр. н. е.). Това е основна теорема в геометрията. Доказателствата за нея са повече от 300. Тя не трябва да се разглежда като една от многото теореми в тази научна област. Хегел (1770-1831) посочва, че според древните източници „при откриването й Питагор устроил цяла хекатомба“. (Хекатомба – жертвоприношение на 100 вола.) Той е разбирал важността й. На празненството Питагор кани не само богатите, но и целия народ („Това е радост, празненство на духа (на познанието) за сметка на воловете.“ Хегел)

Днес в науката тезата, че 1000 години преди Питагор вавилонците са познавали тази теорема, поражда спор: Питагорова ли е питагоровата теорема?

Тя е намерена върху глинена плочка на 3 700 години. Плочката е открита на територията на днешен Ирак от френски археолози, които я датират от периода 1900 – 1600 г. пр. н. е. Използвана е за начертаване на точни граници от древните геодезисти (т.е. определяне границите на парче земя, ако част от нея бъде продадена). Няма алгебрична форма, по-скоро е използвана като кадастрален документ, който да решава практическите проблеми на вавилонците. През този период земята започва да става частна и съседите е трябвало да регулират границите си.

Питагорова ли е питагоровата теорема, или е на вавилонците? Може би и при този въпрос истината е в „златната среда“ при спорове (по Аристотел). Египтяните са наследили математическите си знания от вавилонците. Съответно гърците се учат от египтяните. Известно е, че Питагор е престоял дълго време в Египет. Според Хегел Питагор бил свързан с кастата на египетските жреци. Бил препоръчан на цар Амазис от Поликарт. Питагор гледал на Египет като на по-образована страна в сравнение с Гърция. И почерпил много от своите познания от египтяните. Дали не е сред тези, наследени от вавилонците, египетски знания и прочутата питагорова теорема?

Подобни статии