Споровете на Петко Славейков и Вазов – на стъпка от дуела
За 2 март 1884г. в Градската градина в Пловдив е насрочен дуелът между Иван Вазов и Петко Славейков. За споровете между тях има две версии – официална и неофициална. Официалната версия е литературни и политически разногласия. Неофициалната версия – жена.
Официална версия за споровете
През 1880г. Вазов пристига в Пловдив и става депутат в Областното събрание. На следващата година в града идва и Петко Славейков. Започва работа като учител в Мъжката гимназия. Съперничеството на литературното поле се превръща в словесна битка. Славейков определя „Грамада на Вазов“ като издишане на увяхващ талант. Пише сатира за Вазов и я чете пред ученици и приятели. Според Славейков славата на Вазов като поет е незаслужена. Нападките му преминават в обвинения. От страниците на вестник „Търновска конституция“ през 1884г. Славейков критикува Вазов, че се е продал на министър-председателя Драган Цанков. „Вашият идеал е вашата продажност“ – пише Славейков. Отговорът на Вазов не закъснява. Той пише до редакторите на в. „Търновска конституция“ или да публикуват документи и доказателства за неговата продажност, или да признаят, че го клеветят.
Вазов настоява за извинение и се стига до идеята за дуел. Славейков: „Ако Вий от амбиции искате да мъстите, хвърляйте ръкавицата и аз ще я приема“. Определена е дата за дуела – 2 март 1884г., също и място – Градската градина в Пловдив. Стрелбата с револвери се разминава в резултат на намесата на секундантите им, а може би и в резултат на победата на разума над гнева.
Неофициална версия
Според съвременници на поетите една жена в Пловдив е била обект на чувствата на двамата – Пелагия. По свидетелство на Кирил Христов Славейков е устройвал скандали на Вазов на публични места по повод връзката му с Пелагия. В края на тази история Пелагия се омъжва за руски полковник и заминава за Москва.
След време синът Славейков ще каже по повод неосъществения дуел с баща му: „Настана война – Вазов бяга в чужбина. Настана дуел – Вазов пак бяга“.