Лъвски спорове

ekranna snimka 2024 11 11 133835

След тигъра лъвът е втората по големина котка, достигаща до тегло 250 – 300кг. Живее между 10 и 20 години. Движи се с 60 km/h. Практически той няма врагове, ако се съди по неговата сила. Храни се с добитък, антилопи, зебри, биволи и други животни. Промъква се светкавично до жертвата и не й оставя шанс за спасение. И макар че е известен като Царят на животните, той влиза в много спорове, в които не винаги е победител.

Спорове между лъвове

Лъвът е социално животно, групата от лъвове е известна с наименованието прайд. Докато женските в прайда ловуват, мъжките се грижат за неговата сигурност. Непрекъснатата борба между конкурентни мъжки ограничава възрастта на мъжките до 10 години. Борбата за мястото на лидер в прайда често пъти е смъртоносна. Мъжките лъвове контролират групата и не допускат пришълци. Когато мъжкото лъвче навърши две години, то бива прогонено от прайда, защото може да стане конкуренция на лъва-водач. Ако водачът на групата бъде изместен, той избива всички малки лъвчета, за да може лъвиците да отглеждат само неговото потомство. Съответно женските приемат нов водач само ако забременеят от него. Младите лъвчета, които са изгонени от групата, са изправени пред два варианта – да останат самотни номади или да намерят нов прайд със стар водач, когото да победят в битка и да го заменят. Старите, болните и ранените лъвове често стават жертва на хиени или леопарди.

Спорове на лъвове с паразити

В системата хищник-жертва при спора си с паразитите, лъвът се превръща в жертва. Царят на животните често е нападан от ектопаразити. Макар че не винаги го лишават от живот, те му нанасят сериозни вреди. Кърлежите се залавят за кожата му и я пробиват в областта на слабините, врата и ушите. Насочват се към места, където животното не може да достигне тялото си с лапи или нокти. Те могат да пренасят заболявания като кърлежовия енцефалит и хеморагичната треска. Като краен гостоприемник на паразитите, лъвовете страдат от тении, гана и инфекциозен перитонит. Ганата е инфекциозно заболяване, което засяга червата и нервната система на животните.

Лъвовете от Нгороноро (кратер на угаснал преди 250 000 години вулкан, намиращ се в областта Серенгети, Танзания) през 1962г. са нападнати от мухата Stomoxys calcitrans (оборна муха). Оборната муха смуче кръв, а след това снася по 30-50 яйца, като за един сезон женската може да снесе около 800 яйца, ларвите се излюпват след 2-3 дни. Оборната муха е причинител на опасни заболявания като антракс, лайшманиоза, инфекциозна анемия. Мухите наранили голяма част от кожата на лъвовете от Нгороноро. Раните им не могли да зараснат и това довежда до общо изтощение на тялото. Много от лъвовете измрели, други напуснали тази територия и от 70 в Нгороноро останали 15 лъва. Паразитите често принуждават прайдовете да мигрират.

В националния парк Серенгети много лъвове боледуват от гана. През 1994г. следствие развитието на болестта някои от тях също измират.

Спорове между лъва и човека

Борбата между лъва и човека е започнала още преди времето на Римската империя, когато животните са залавяни и държани в плен. До днес лъвовете, които са загубили спора с човека, стават атракция в циркове и зоопаркове. Дейността на човека значително е ограничила лъвския ареал на местообитание. През 300г. пр. н. е. Аристотел казва, че в Гърция лъвовете са вече рядко срещани. От Балканския полуостров те са изчезнали през първи век. Броят на азиатските лъвове например през 2017г. е само 650 индивида. Статистиките сочат, че лъвовете са губещата страна в стария спор между човека и лъва.

Може ли да бъде опитомен лъвът?

Учените смятат, че всяко животно може да бъде одомашнено. Но общественото мнение е категорично – дивото си остава диво, независимо от грижите, които човекът може да положи за него. Може ли да бъде опитомен лъвът, царят на животните, символът на сила и мощ? Във филма „Невероятните приключения на италианците в Русия (1974г.) е сниман домашният лъв Кинг, който живеел при семейство Берберови. Историята на лъва Кинг е следната. Семейство от Баку приютява малко лъвче, нарича го Кинг. По погрешка Кинг е убит от един полицай. Семейството си взема друго лъвче – Кинг II. Когато Кинг II пораства ранява жената и убива 14-годишния й син. Това поражда много спорове в обществото, отнасящи се до възможността за опитомяване на лъвове.

Според учените, които се занимават с опитомяване, от всеки животински вид могат да бъдат подбрани дружелюбни екземпляри, да се кръстосат с други дружелюбни, но при лъвовете процесът би продължил десетилетия, дори столетия. Експериментът с Кинг I и Кинг II не е бил извършен с дружелюбни екземпляри, затова се оказва смъртоносен.

Подобни статии