Един от най-старите спорове в човешката история – Райската градина
Един от най-старите спорове в човешката история е съществувала ли е Райската градина и ако отговорът е „да“ – къде е била тя?
Историята от „Битие“ (Старият завет) е всеизвестна. Едем се нарича Райската градина, в която всичко е красиво и в изобилие, а в центъра е Дървото на познанието. От пръст Бог създава Адам. След като вкусили от плода му, изкушени от змията, Адам и Ева, първите хора, са изгонени от Едем. На изхода на Райската градина Бог поставя два херувима, за да пазят – никой не трябва да може да влезе или да излезе от нея. Легенда, метафора, мит или действителност е Едем? Това е един от най-старите спорове в човешката история. Ако действително е съществувала Райската градина, къде на земята би могло да бъде нейното физическо разположение? Днес изследователите се вглеждат в географските маркери, посочени в Битие – някъде на Изток, където четири реки я напояват. Версиите са много – Ерусалим, Месопотамия, Африка, Северният полюс, Турция…
Ерусалим
Ерусалим, свещеният град, е най-естественото предположение. Сред географските маркери в Битие е река Тихон. Четири реки поливат Райската градина и една от тях е Тихон. Значението на думата „тихон“ е бликаща вода“. В Ерусалим има извор с името Тихон, свързан с Храмовия хълм там. Известно е, че храмът е построен от Соломон в хилядната година пр.н.е. и е разрушен от вавилонците през 586 пр. н. е. Може би разрушаването му се свързва с историята за изгонването на евреите. Във всеки случай темите за неподчинението и изгонването, залегнали в историята за Райската градина, присъстват и тук. А може би Ерусалим е просто метафора на Едем…
Месопотамия – Ал-Курна
Някъде на изток…Може би на изток от реките Тигър и Ефрат, в Месопотамия (древен Ирак) – в Ал-Курна. Този град се намира на 74 км северозападно от Басра и е мястото, където се сливат реките Тигър и Ефрат. Местните легенди разказват, че тук е било първоначалното място на Райската градина и посочват като доказателство Дървото на познанието. На местно ниво древно дърво е обект на поклонение като истинското дърво на познанието. До него са засадени заместващи дървета. Според учените обаче дървото на познанието трябва да е много по-старо от това в Ал-Курна. В същото време те отбелязват, че географията на района е силно променена. Вероятно след ледниковия период Райската градина е била потопена. Хората, които са живеели в региона, би трябвало да го напуснат след наводненията. Отново се срещаме с темата за прогонването… и споровете за физическото място на Райската градина продължават.
Африка
Пустинята Калахари сега е сухо място, но преди 200 000 години не е било така. Това е било дом на изобилие. Езерото, което е поддържало този рай, пресъхнало преди около 130 000 години, а хората са прогонени. Според учените това езеро е осигурявало добри условия за живот на хората в продължение на 70 000 години. За пореден път обаче се налага те да напуснат своя рай. 70% от държавата Ботсвана се намира на територията на пустинята Калахари. Ботсвана граничи с Намибия, Замбия и Зимбабве. През 2019г. професор Ванеса Хейс предлага нов генетичен подход при разглеждане на спора. Проследяването на произхода на първите същества би могло да се направи като се разгледа генетичната верига и се стигне до митохондриалната Ева – първата майка (митохондрият е клетъчен органел, който е универсален и се среща в почти всички еукариотни клетки). Хейс е генетик в Института за генетични изследвания в Сидни. Екипът й изследва 1217 проби от ДНК на хора, които живеят в Южна Африка. Така стига до извода, че най-старата майчина линия на хората води към Африка – Ботсвана, Намибия, Зимбабве.
Северният полюс
Докато част от учените търсят Едем в пустините на Африка, други се отправят към Северния полюс, който е върхът на света. Възможно ли е човечеството да се е зародило в студовете на Арктика? Още през 18 век френският учен Жан Силвен Байи защитава теза, че южните народи в началото са обитавали северните райони. До същия извод стига в края на 19 век Уилям Уорън – ректор на Бостънския университет. Подробно я излага в книгата „Загубеният рай на Северния полюс“. Преди ледниковия период, преди 500 милиона години, Земята не е била толкова студена и вероятно Северният полюс е бил едно благодатно място за живеене. Но дали тогава е имало хора, или примати? И как да бъде изследвана тази теза, след като на Северния полюс няма почва?
Турция
Гьобекли тепе в Турция е на възраст 12 000 години, днес се смята за най-древният мегалитен археологически обект в света и променя представите на учените за ранния неолит в Близкия изток. Изследователят Клаус Шмид от Германския археологичен институт предполага, че изграждането на Гьобекли тепе е започнало още през мезолита. Само 5% от обекта е проучен. Учените смятат, че обектът предхожда грънчарството, изобретяването на писмеността, земеделието и животновъдството. Много от изображенията са на змии и хищници. Предполага се, че там са живели ловци събирачи. Ако монументалните мегалитни комплекси са изградени от ловци, това означава, че трябва да се отхвърли теорията за социалната еволюция на човека. Възможно ли е това да е било прародината на човечеството и там да се е намирала Райската градина?
Родното място на човечеството продължава да е обект на научни спорове. Тезите за физическото място, на което е била Райската градина, се роят, но всяка от тях поставя повече въпроси и по-малко отговори.