| |

Спорове за съкровището на Черната брада, които се превръщат в бизнес за милиарди долари

ekranna snimka 2025 02 24 152100

 

Кой е Черната брада?

Въпросът е спорен. Според някои зад прозвището Черната брада стои англичанинът Едуард Тийч (1680-1718), други смятат, че истинското му име е Едуард Дръмонд, а трети, че истинското му име всъщност не се знае. Черната брада служи първоначално на кораба на Бенджамин Хомголд, а после e капитан на собствен кораб, наречен от него „Отмъщението на кралица Ана“. Успешен пират става, като плячкосва всички кораби, които влизат и излизат от Карибско море. Действа между 1716 и 1718 г. През 1717 г. командва три кораба с 200 души екипаж. Плава по източното американско крайбрежие. Предполага се, че е имал е някакво образование, защото е можел да чете и пише. Имал е дневник, който е бил откраднат след смъртта му.

Черната брада обира всички кораби, затова има страховит имидж. До известна степен печели репутация и заради вида си. Изглеждал като фурия, излязла от ада. В огромната си черна брада той вплитал запалени фитили по време на битка. Плитките, които сплитал от брадата си, окачал на ушите си.  В книгата си за Черната брада капитан Джонсън казва, че дрехите му били покрити с петна от кръв и алкохол. Върху скъсаните части забивал игли, които стърчали страховито.

Известно е, че на екипажа си Черната брада казва: „Никой освен мен и дяволът не знае къде е съкровището ми.“ Според други репликата е, че съкровището е заровено там, където: „Никой освен Сатаната и аз не може да го намери.“

Споровете за съкровището на Черната брада са свързани с различните мнения за неговото местонахождение. Дискутира се и въпросът имало ли е карта на съкровището. Интересът към темата нараства през годините и в литературата се появяват романът на шотландския писател Робърт Луис Стивънсън (1850 – 1894) „Островът на съкровищата“, книги като „Пирати и изгубени съкровища“ (1980), филмови поредици като „Карибски пирати“ и много медийни публикации, които поддържат жив интереса към темата. Дали е изчезнало? Дали е потънало? Или никога не е съществувало?

Митове и легенди за съкровището на Черната брада

Потънало с кораба „Отмъщението на кралица Ана“

Съкровището на Черната брада е потънало заедно с кораба „Отмъщението на кралица Ана“, който се е разбил на брега на Каролина. Привържениците на това мнение смятат, че съкровището се е намирало там. 278 години търсачи на съкровища търсят потъналия кораб. Открит е 1996 г. на по-малко от два километра от брега и на 7,6 метра под морското равнище. Археолозите започват работа през 1997 г. – година след откриването му. От водата са извадени невероятни находки – чаши, оръжия, предмети, дори части от страници от книгата „Пътуване до южните морета“, написана от капитан Кук. Но съкровището не е открито там, няма дори и грам злато. Така се стига до нова хипотеза.

Съкровището е било извадено преди потъването на кораба

Знае се, че корабът на Черната брада е заседнал в плитчините на брега на Северна Каролина. След като кралят (Джордж I) помилва пиратите, през 1718 г. Черната брада отива в Северна Каролина и си купува голяма къща. Дали не е купил дома си, след като е извадил и заровил съкровището си, преди кораба да потъне? Появяват се много търсачи на предполагаемото място, където пиратът може да е заровил съкровището си. През 1928 г. двама трапери предизвикват сензация, твърдейки, че са намерили мястото. Те откриват тухлен трезор, който е на два метра под земята. В него е имало заровен сандък, който е бил достатъчно голям, но за съжаление липсвал. Траперите откриват следи, които спират при водата. Кой е извадил сандъка със съкровището?

Заровено на някой отдалечен остров

Търсачите на съкровища се отправят към острови и пещери. Появяват се хипотези за вероятността на островите, където е спирал Черната брада, да е имало пещери, които са се срутили. Слухове има, че съкровището е на остров Оук на южния бряг на Нова Скотия, Канада. Професорът Джеймс Лихти през 1865 г. излиза с твърдението, че е превел надпис върху камък от остров Оук, който гласи: „Четиридесет фута по-надолу два милиона паунда са заровени“. До днес съкровище там не е намерено. Островът е частен, неговите притежатели често се сменят, но никой от тях не е откривал злато.

Потънало с последния му кораб „Приключение“

Взирайки се в биографията на Черната брада, търсачите на съкровището тръгват по стъпките му на капер. След като известно време живее в дома си в Северна Каролина, Черната брада решава да се завърне към пиратството, но вече като капер. Каква е разликата между пират и капер? Каперът е също пират, но има разрешение от правителството да ограбва кораби. Това е легална форма на пиратство. Само 20 % от плячката остава за пирата. 80% той предава на правителството. Губернаторът на Северна Каролина Чарлз Идън дава разрешение на Черната брада да пиратства. По-късно обаче са изпратени два кораба, които влизат в сражение с пирата. Черната брада е ранен. Понесъл е 25 рани, включително и такива от куршуми. Главата му е отрязана и окачена като трофей на кораба на Робърт Мейнард. В това сражение корабът „Приключение“  е потънал. Там ли е било съкровището?

Раздадено като подкуп

Черната брада е получил опрощение за пиратските си грехове от губернатора на Северна Каролина Чарлз Идън. Освен това Идън прикривал всички негови престъпления. Когато става капер, Черната брада получава френски кораб от губернатора. Възниква въпроса дали за това опрощение той не е дал като подкуп съкровището си.

Пострадалите от непрекъснатите набези на Черната брада капитани на кораби, търговци и плантатори се обърнали към губернатора на Виржиния с молба да прогони пирата. Така бил свикан съвет, който издал прокламация за унищожаването на пиратите. Възнаграждението за залавянето на Черната брада било 100 лири.

Легендите за Черната брада – бизнес за милиарди долари

Вече 300 години ловци на съкровища, археолози и учени спорят и се опитват да открият съкровището на Черната брада. Споровете се превръщат в основен сюжет на книги, филми и публикации. Приходът на филмовата поредица „Карибски пирати“ (1-5) е 4, 56 милиарда долара. Споровете за съкровището на Черната брада в крайна сметка се превръщат в доходоносен бизнес за милиарди долари и доказват, че търсенето на легендарни богатства е един от най-доходоносните митове в света.

 

Подобни статии